Hava Yolu Hastalıkları PDF Yazdır e-Posta
Prof. Dr. Serdar HAN tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 01 Ocak 2011 20:19

HAVA YOLU HASTALIKLARI


TRAKEA DARLIĞI

Ana hava yolu (trakea) çapının azalmasına bağlı olarak hastada nefes darlığı oluşmaktadır. Hastanın günlük yaşamını etkileyen seviyelere kadar gelebilmektedir. Genelde bir travma, uzun süren entübasyon sonrasında veya açılmış trakeostomi sonrasında oluşmaktadır. Hemen her seviye de görülebilmektedir. Genelde subglottik daralmalar fazla görülmektedir. Burada ki daralmalar la mücadele biraz daha zor ve uzun süreli olmaktadır. Daralmalarda ki ana tedavi metodları dilatasyon ( genişletme) yöntemi, ameliyatla daralan alanın çıkarılması veya bunlar mümkün değilse daralma alanının devamlı geniş tutmaya yarayan stent uygulamalarıdır. Son zamanlar da laser uygulamaları da yapılmaktadır.

TRAKEA TÜMÖRLERİ

Nadir görülen tümörlerdir. Tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavi edilemeyen veya tekrarlayan durumlarda hava yolunu açık tutmak için lasre uygulamaları ile beraber stentler kullanılmaktadır.

BRONŞ KARSİNOMLARI

Daha küçük hava yollarının hastalığıdır. İki tipi vardır. Tipik ve atipik olarak adlandırılırlar. Atipi olanı kötü huylu olanıdır. Her ikisin de de cerrahi tedavi ana yöntemdir.

TRAKEOSTOMİ

Mevcut hava yolları ile nefes alamayan hastalara daha rahat nefes almaları için açılan hava yolunun adıdır. Eğer hastanın durumu daha sonra düzelirse bu açılan hava yolu kapatılabilmektedir. Hasta normal soluyabilmektedir.

Son Güncelleme: Salı, 01 Kasım 2011 09:17