Ter Ameliyatı Sonrası Görülen Komplikasyonlar PDF Yazdır e-Posta
Prof. Dr. Serdar HAN tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 19 Ocak 2011 07:52

Ter Ameliyatı Sonrası Görülen Komplikasyonlar

Prof.Dr.Serdar HAN

Videotorakoskopik sempatektomi sonrasında bölgesel terlemeler dediğimiz el, koltukaltı ve yüz terlemelerinde hastayı memnun edecek sonuçlar almaktayız. Bununla beraber görülen komplikasyonlar (yan etki) diğer ameliyat gruplarına göre çok az denecek niteliktedir. Zaten çoğu hastamız aynı gün içinde taburcu edilmektedirler.

Hastalarımızın bilmesi gereken en önemli iki husus olduğunu düşünüyorum. Diğerleri ameliyat öncesi tetkikler yapıldığı için gerekli önlemler alındığından pek raslanmazlar. İki önemli unsurdan ilki ameliyat sonrası hissedilen ağrıdır. Herkes kapalı ameliyat, estetik ameliyat diye düşündüğünden ağrınında nispeten olmayacağını düşünmektedirler. Ağrı subjektif (kişisel) bir kavramdır. Aynı ameliyatları yaparsınız ama kimisi çok ağrım var der, kimisi az veya yok bile diyebilir. Ağrı kesici tedavilere rağmen hassas olan grupta ağrı biraz fazla olabilmektedir. Ancak bu ağrılar çok uzun süre devam etmez. En fazla olanı bile 1-2 haftayı geçmez. Zaten hastalar uyandıklarında yıllardan beri terlemesin diye düşündükleri ellerinin, koltukaltının veya yüzünün terlemediğini farkedince çok mutlu oluyorlar. Bununla beraber ağrıları onlar için önemli olmuyor artık. Çünkü ameliyatı olduğuna değer düşünüyor.

Bir diğeri refleks terleme dediğimiz durumdur. Hastaların bu durumdan iyi bir şekilde haberdar edilmeleri gerekmektedir. Yıllarca devam eden terleme şikayetleri 1 saatlik bir işlem sonrasında kesildiğinde vücut - organizma şaşırmaktadır. Nereden terleyeceğini belirlemesi gerekmektedir. Vücuttan tamamen teri kesmek mümkün değildir, zaten yaşamla da bağdaşmaz. Bu nedenle kesilen ter miktarı kadar veya ona yakın ilk zamanlarda vücudun başka yerlerinden terleme varsa artabilir yoksa yeni terlemeler başlayabilir. Burada bilinmesi gereken bunun doğal bir yanıt olduğudur. Hastalar eldeki , yüzdeki veya koltukaltındaki terlemenin geçmesine sevindiği gibi başka yerde başlayabilecek terleme için üzülmemesi gereklidir. Bu bilgi iyi verilmelidir. Geri dönüşüm imkanı çok kısıtlıdır. Hastanın kararlı olması gereklidir. Neyi istediğini iyi bilmelidir.

Diğer nadir komplikasyonlar horner sendromu ve pnömotorakstır. Her ikisininde tedavisi mümkün rahatsızlıklardır. Horner sendromu çok nadir görülür. Sempatektomi işleminin üst seviyelerde yapıldığı zaman görülebilen bir durumdur. Göz kapağında düşme görülür. Esas sinir çoğu zaman etkilenmediği için 6 ay gibi bir sürede çoğunlukla toparlar. Eğer düzelme görülmezse plastik cerrahi işlemi uygulanır.

Son Güncelleme: Cuma, 05 Ağustos 2011 13:03