Sıkça sorulan sorular PDF Yazdır e-Posta
Prof. Dr. Serdar HAN tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 19 Ocak 2011 08:50

Sıkça Sorulan Sorular

Doç.Dr.Serdar HAN

1- Aşırı terleme nedir?

Aşırı terleme günlük yaşamı olumsuz düzeyde etkileyecek olan terlemelerdir. Hasta ve çevreleri tarafından görülebilen terlemelerdir.

2- Terleme ameliyatı olur mu?

Evet olur. Aşırı terleme de diğer yöntemler zayıf kalmaktadır. Zaten çoğu hastamız bu yöntemleri deneyipte gelmişlerdir. Ameliyat aşırı terleme tedavisi sırasında en son ve kesin çözüm olarak düşünülmesi gereken bir yöntemdir.

3- Ne zaman ameliyat önerilir?

Hastalarımıza ergenlik çağından sonra sempatektomi işlemi önerilmektedir.  Genelde aşırı terlemeden şikayetçi olunan yaşlar 18-30 yaş arası aktif yaşam dönemidir. İleri yaşlarda başlayan terlemelerde mutlaka başka hastalıklar araştırılmalıdır. Daha küçük çocuklara ameliyat önerilmez.

4- Kimler ter ameliyatı olamaz ?

Ağır akciğer ve kalp hastaları, psikiyatrik hastalar, terlemeye sebep olduğu tespit edilen hastalıkları olanlar ( guatrın fazla çalışması, tümör , menapoz vb) akciğerden daha önce operasyon geçirip akciğer zarında ciddi yapışıklık olanlar.

5- Ter ameliyatı öncesi testler yapılıyor mu?

Evet bütün hastalarımıza rutin testler yapılmaktadır. Bu testler hem terlemeye sebeb olacak hastalıkları bulmaya yönelik hem de anestezi için gerekli testlerdir. Bu testlerde bir anormallik bulunursa öncelikle bunlar düzeltilmektedir.

6- Ter ameliyatı nedir?

Bedenimizde ki terlem kontrolu sempatik sinirler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle terleme bölgemize uyan yere ait olduğu bilinen sempatik sinirin blokajı ile yapılan bir ameliyatttır. Sempatik sinir blokajı klipsle, yakarak(koterize) veya keserek yapılabilir.

7- Ter ameliyatını nerede olabilirim?

Göğüs cerrahı uzmanı olan genel hastanelerin hepsinde bu ameliyat gerekli cihaz varsa yapılabilmektedir.

8- Sempatektomi nedir?

Sempatik sinirin klipsle, koterize edilerek veya kesilerek yapılan işlemidir.

9- VATS nedir?

Sempatektomi işlemini yapmamız için gerekli olan kapalı ameliyat cihazının ve yönteminin adıdır.  Açılımı videoyardımlı akciğer cerrahi işlemleridir.

10- Sempatektomi işleminin akciğere zararı var mı?

Hayır. Cerrahi işlemin akciğer ile alakası yoktur. Akciğer söndürülerek göğüs duvarındaki sempatik zincire ulaşılır. İşlem sonrası akciğer tekrar şişirilir. 

11- Akciğeri söndürmek nedir? tehlikeli midir?

Sempatektomi işlemi için akciğerin sönmesi gerekiyor. Çünkü sempatik zincir akciğerin arkasındadır. Akciğer söndürme işlemi bir balonun içindeki havanın boşaltılması işlemi gibidir. Bu anestezi tarafın yapılır ve oldukça kolaydır. Hastanın akciğerine zarar vermez. İşlem bittikten sonra da akciğer kolaylıkla şişirilerek eski haline gelir.

12- Genel anestezi ile mi yapılır?

Evet genel anestezi hem hasta hem cerrah için uygun bir yöntemdir. Zaten çok kısa süren bir ameliyattır. Bu nedenle çok korkmaya gerek yoktur.

13- ETS nedir?

ETS endoskopik torakal sempatektomini kısaltılmış halidir. Yani kapalı ameliyatla göğüs boşluğunda bulunan sempatik sinirin kesilmesi işlemidir.

14- Klipsli ETS nedir?

Sempatektomi işleminin titanyum yapıda olan küçük aletlerle yapılmasıdır.

15- Klips zararlı mı? yerinden oynar mı?

Hayır zararlı değildir. Yaklaşık 50 yıldan beri kalp cerrahi tarafından kullanılmaktadır. X-ray cihazlarında sorun çıkartmaz. Klips tel zımba gibi sinirin üzerine oturtulduğu için yerinden oynaması mümkün değildir.

16. Ameliyatta iz kalır mı?

İki küçük delikten yapılan ameliyattır. Boyları yaklaşı 0.5 ila 1 cm arasındadır. Estetik dikişlerle kapatılmaktadır. Çoğu hastamızda çok az iz kalarak iyileşmektedir. Ama bazı hastalarda kabarık iyilşeme görülebilir. Zaten bunu o hastalarımızda eski kesilerinden dolayı bilirler.

17- Hastanede ne kadar kalınıyor?

Çoğu hastamızı aynı gün taburcu ediyoruz. Anesteziyi veya ağrıyı fazla hisseden bazı hastalarımız bir gece yatmaktadırlar.

18- Ameliyat sonrası ne zaman işime dönebilirm?

Masa başı işi yapanlar 2 günde , ağır işlerde çalışanlar 1 haftada iş başı yapabilirler. Ayrıca hastalarımıza 2 ay spor yapmamalarını tavsiye ediyoruz.

19- Terlemem hemen kesiliyor mu?

Ameliyattan çıkar çıkmaz terlemeniz geçmektedir. Bazı hastalarda terleme geçtikten bir hafta içinde tekrar bir veya iki kez terleme olmakta ama devam eden günlerde tamamen geçmektedir.

Son Güncelleme: Çarşamba, 19 Ocak 2011 09:42